einem opportunisten
wende
dich nur ab
nichts befreit dich
von allem
du wendest dich ab
von dem einen
und doch unweigerlich
einem anderen zu
immer ist da etwas
ist da jemand
überall
und außerdem
ist dein rücken
ein nur schlecht
verteidigter ort
einem opportunisten
wende
dich nur ab
nichts befreit dich
von allem
du wendest dich ab
von dem einen
und doch unweigerlich
einem anderen zu
immer ist da etwas
ist da jemand
überall
und außerdem
ist dein rücken
ein nur schlecht
verteidigter ort
Odpowiedź w trzech zdaniach
Mama Na Obrotach, czyli Klaudia Klimczyk, wystąpi w Sochaczewie 17 grudnia 2026 roku. Przedstawi program „Niezły bajzel” w Sochaczewskim Centrum Kultury.
| Informacja | Szczegóły |
|---|---|
| Godzina | 19:00 |
| Adres | ul. 15 Sierpnia 83 |
„Niezły bajzel” to trzeci program stand-upowy artystki, poświęcony codziennym sytuacjom i rodzinnym historiom. Przed nią wystąpi Piotr Przytuła, jak zapowiedziano w komunikacie SCK. Całe wydarzenie potrwa około dwóch godzin.
Występ jest przeznaczony dla dorosłych. Osoby od 16. roku życia mogą uczestniczyć za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna albo w jego obecności. Uczestnicy muszą mieć dokument potwierdzający datę urodzenia.
Podczas występu padają wulgaryzmy. Obowiązuje całkowity zakaz nagrywania wideo i robienia zdjęć. Organizator prosi o bilety w telefonie.
Bilety można kupić przez serwis bkb.pl. Centrum kultury nie prowadzi ich sprzedaży. Za organizację i przebieg wydarzenia odpowiada MNO Klaudia Klimczyk Sp. z o.o.
Notes on Seedance2-5.io AI video studio: seedance2-5.io/
Trying Seedance 2.5 for AI video generation — seedance2-5.io/create
Odpowiedź w trzech zdaniach
W niedzielę 8 listopada w Sochaczewie odbędzie się II kolejka Amatorskiej Ligi Piłki Siatkowej (ALPS). Mecze zostaną rozegrane w hali sportowej MOSiR przy ul. Chopina 101.
To kolejne spotkania XXXII edycji rozgrywek. W tej kolejce pauzuje Volley Sochaczew (komunikat MOSiR Sochaczew).
| Godzina | Mecz |
|---|---|
| 10:00 | Team Płock/Łąck kontra ZTS Volley |
| 11:30 | Piast Feliksów kontra Wielka Gala |
Fot. MOSiR Sochaczew
Ilustracja wykorzystana w artykule pochodzi z zewnętrznego źródła (MOSiR Sochaczew). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt z redakcją.
Odpowiedź w trzech zdaniach
SCK w Sochaczewie przyjmuje do 12 listopada zgłoszenia do regionalnego konkursu piosenki „Polskie Drogi”. Organizator zaprasza przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych do klasy 8 oraz młodzież ze szkół średnich.
Repertuar obejmuje polskie utwory od lat 40. do 60. XX wieku. Uczestnicy mogą przygotować kreację aktorską i przebranie z epoki. Praca z tekstami piosenek ma pomóc w nauce dykcji i rozwijaniu słownictwa, jak wskazano w komunikacie UM Sochaczew.
Odpowiedź w trzech zdaniach
Mieszkańcy Sochaczewa z zaświadczeniem lekarskim mogą bezpłatnie wypożyczać sprzęt rehabilitacyjny w Centrum Usług Społecznych. W ofercie są wózki inwalidzkie, trójkołowe rowery rehabilitacyjne, balkoniki i kule ortopedyczne.
Dostępne były dwa wózki inwalidzkie i jedna para kul ortopedycznych (komunikat UM Sochaczew z 5 listopada). Pozostały sprzęt był w użyciu. Wypożyczalnia prowadzi listę rezerwową, dzięki której zwracane urządzenia trafiają do kolejnych potrzebujących.
Sprzęt jest udostępniany na okres do jednego roku. Jeśli nadal jest potrzebny, wypożyczenie można przedłużyć aneksem do umowy. Zaświadczenie lekarskie musi potwierdzać konieczność korzystania z określonego rodzaju sprzętu.
Wypożyczający podpisuje umowę i zobowiązuje się do właściwego użytkowania sprzętu oraz dbania o niego. Pokrywa koszty naprawy, jeśli uszkodzenie powstanie z jego winy. Urządzenie trzeba zwrócić w stanie niepogorszonym.
Informacje o dostępności można uzyskać w siedzibie CUS. Magazyn znajduje się w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Zamkowej.
Szczególnie potrzebne są wózki inwalidzkie i balkoniki na kółkach. Mieszkańcy pytają też o łóżka rehabilitacyjne oraz materace przeciwodleżynowe. Osoby, które mają takie sprawne urządzenia i już ich nie używają, mogą skontaktować się z CUS w sprawie przekazania ich wypożyczalni.
Placówka rozważa zakup trzech specjalistycznych łóżek rehabilitacyjnych.
Nahaufnahme eines verwachsenen Waldstücks mit dicht ineinander verschlungenen Ästen und schräg wachsenden Baumstämmen. Die Rinde ist teilweise mit hellgrauen Flechten bewachsen. Ein abgebrochener, gebogener Ast ragt im Vordergrund ins Bild. Sonnenlicht fällt stellenweise auf den moosbewachsenen Waldboden und verleiht der Szene eine warme, natürliche Atmosphäre.
Aufgenommen in #Dänemark in der Nähe des Ortes #Saltum
#nature #natur #outdoors #outdoor #wandern #hiking #mikroabenteuer #münsterland #peertube #denmark @Outdoor
mögen das
teilten dies erneut
Odpowiedź w trzech zdaniach
Spektakl „Zobaczyć Piosenkę vol. 1” będzie można zobaczyć 5 grudnia 2026 r. w sali widowiskowej Sochaczewskiego Centrum Kultury.
| Informacja | Szczegóły |
|---|---|
| Początek | godz. 17.00 |
| Adres | ul. 15 Sierpnia 83 |
Widowisko połączy teatr, taniec, muzykę i multimedialne wizualizacje. Fabuła opowiada o Radiowcu i jego nocnej audycji. Towarzyszą jej utwory Toma Jonesa, Metalliki, Tiny Turner, Bee Gees, ABBY i Adele.
Wystąpią Tomasz Borkowski i Michał Danilczuk. Marek Sierocki pojawi się w multimedialnych sekwencjach.
Przedstawienie potrwa 80 minut bez przerwy. Podczas spektaklu będą występować intensywne, migające światła, które mogą być niebezpieczne dla osób wrażliwych na bodźce świetlne (ostrzeżenie w komunikacie SCK).
Organizatorem wydarzenia jest WIKART Małgorzata Wnuk. Bilety są dostępne w serwisie biletyna.pl.
Odpowiedź w trzech zdaniach
Sochaczew nawiązał współpracę partnerską z chorwacką gminą Rugvica. Porozumienie o partnerstwie i przyjaźni podpisano 4 listopada podczas uroczystości w Chorwacji.
Dokument podpisali burmistrz Sochaczewa Daniel Janiak oraz wójt gminy Rugvica Mato Čičak. Dla chorwackiej gminy jest to pierwsze partnerstwo zagraniczne (komunikat UM Sochaczew).
Samorządy będą współpracować w gospodarce, kulturze, edukacji i sporcie oraz wymieniać doświadczenia dotyczące zarządzania miastem i gminą. Jednym z kierunków będzie wspólne przygotowywanie projektów i ubieganie się o fundusze europejskie.
Porozumienie stwarza możliwości wymiany młodzieży, współpracy szkół, instytucji kultury i klubów sportowych. Otwiera też drogę do kontaktów między przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi.
Poprzednie partnerstwo zagraniczne Sochaczew nawiązał w 1996 roku, podpisując deklarację przyjaźni z brytyjskim Melton Mowbray. Miasto współpracuje też z ukraińskim Gródkiem, a łączące je porozumienie odnowiono we wrześniu 2024 roku.
Zgodę na partnerstwo z Rugvicą rada miejska wyraziła jednogłośnie podczas sesji 16 października. Radni poparli wtedy również nawiązanie współpracy z miejscowością Paola na Malcie.
Odpowiedź w trzech zdaniach
Salę konferencyjną w budynku sportowym przy ul. Warszawskiej 80 w Sochaczewie można wynająć na szkolenia, warsztaty i spotkania biznesowe. Cena podana w komunikacie MOSiR Sochaczew wynosi 120 zł za każdą rozpoczętą godzinę.
Wyposażenie obejmuje stoły i krzesła, ekran, projektor oraz telewizor. Dostępne jest zaplecze kuchenne. W sali można też organizować prezentacje i odprawy.
Informacje o wynajmie można uzyskać, a rezerwacji dokonać pod numerem telefonu 46 862 77 59 lub adresem e-mail mosir@mosir.sochaczew.pl.
Fot. MOSiR Sochaczew
Ilustracja wykorzystana w artykule pochodzi z zewnętrznego źródła (MOSiR Sochaczew). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt z redakcją.
die angst beim gehen morgens direkt auf der straße
weil auf dem fußweg unbemannte autos stehen
und alle autofahrer hupen, die das sehen
man möchte fliegen können, das wär wirklich klasse!
die angst beim gehen morgens direkt auf der straße
insp. by @robotgernhardt
Sedno
Piecz pieczarki w 200°C przez 20-25 minut, bez przykrycia, luźno rozłożone na blasze, aż będą złote. Ciasno ułożone zaczynają się gotować, a czas zmienia się z wielkością i formą grzybów.
Pieczenie pieczarek w 200°C trwa zwykle 20-25 minut. Niżej trwa to dłużej, a duże kapelusze bez farszu są gotowe najszybciej.
| Co na blasze | Piekarnik | Czas | Uwaga | Przepis |
|---|---|---|---|---|
| kapelusze portobello | 200°C | ok. 8-10 min | przewróć w połowie | Mama Dobra Rada |
| kapelusze z serem i ogonkami | 200°C | ok. 20 min | na posmarowanej blasze | Winiary |
| 500 g małych po marynowaniu | 200°C | 20-25 min | bez przykrycia | Via Gusto |
| 1200 g z 3 cebulami | 200°C | 20-25 min | wymieszaj przed pieczeniem | Pora na Pora |
| średnie, faszerowane warzywami i serem | 180-200°C | 20-25 min | blaszkami do góry | Mama Dobra Rada |
| 450 g małych z oliwą i czosnkiem | 180°C | ok. 40 min | mieszaj co jakiś czas | Tomek gotuje |
Czasy podano dla grzania góra-dół. Jak je przeliczyć na termoobieg, opisują tryby grzania w piekarniku.
Licz 125-225 g surowych pieczarek na porcję. Wybieraj małe i podobnej wielkości, żeby upiekły się równo. Większe pokrój na cząstki albo zostaw do faszerowania, do czego nadają się duże kapelusze.
Grzyby bardzo się kurczą: po upieczeniu zostaje mniej więcej połowa objętości. Gdy pieczarki są dodatkiem, a przy stole jedzą ich dużo, biorę górną granicę.
Nadmiar surowych pieczarek zamroź po blanszowaniu. Sposób i czas podaje osobna strona: blanszowanie przed mrożeniem.
Czy pieczarki trzeba myć i obierać? Nie, wystarczy je oczyścić: strzepnij zanieczyszczenia albo przetrzyj wilgotną gąbką. Przy widocznym brudzie opłucz krótko i dokładnie osusz, bo grzyby nasiąkają wodą. Obieraj tylko te ciemne albo z twardą skórką.
Kiedy solić pieczarki do pieczenia? Przed wstawieniem do piekarnika, razem z tłuszczem. Sól wyciąga z pieczarek wodę, dlatego przy smażeniu dodaje się ją na końcu. Do piekarnika ta zasada nie przechodzi.
Ilości na 450 g pieczarek, czyli 2 porcje dodatku do mięsa.
Pieczarki składają się głównie z wody, a ułożone ciasno gotują się w tym, co oddadzą. Dlatego wychodzą blade i mokre zamiast złotych. Młode grzyby z zamkniętym kapeluszem mają więcej wilgoci niż te z otwartym, więc daj im więcej miejsca.
Dwie zasady trzymają je na sucho:
Gdy grzyby nie mieszczą się luźno, biorę drugą blachę, zamiast upychać je na jednej.
Chrupiących pieczarek z piekarnika się nie spodziewaj: blacha daje złoty kolor, ale nie chrupką skórkę. Tę w przepisach zapewnia panierka smażona w oleju (temperatura i tłuszcz: smażenie na patelni), a gotową porcję można potem podgrzać w piekarniku.
Podstawą są sól, pieprz i tymianek, a marynata jest opcją, nie koniecznością. Cztery warianty przy tej samej technice:
Na gorąco pasują do mięsa, na zimno do sałatek, na grzanki i kanapki. Trafiają też do sosu i zupy. Gdy kolor nie jest potrzebny, do zupy i sałatki wystarczy gotowanie, a czasy podaje tekst o tym, ile gotować pieczarki.
W skrócie
W Bartoszycach działa sześć parafii: cztery rzymskokatolickie archidiecezji warmińskiej (Fara, św. Brunona, św. Brata Alberta i św. Jana Chrzciciela), wojskowa i greckokatolicka. Swoją parafię ustala się po adresie, a gdy ulica nie rozstrzyga, pomaga kancelaria. Ogłoszenia online publikują Fara i św. Brunon.
Dekanat Bartoszyce w archidiecezji warmińskiej obejmuje 12 parafii, z czego cztery leżą w mieście. Dane pochodzą z wykazu archidiecezji warmińskiej, stron parafii, Wikipedii i katalogu kiedymsza.pl (telefon parafii wojskowej), stan na listopad 2026.
| Parafia | Wezwanie | Adres | Telefon | Proboszcz | Przynależność |
|---|---|---|---|---|---|
| Fara | św. Jana Apostoła i Ewangelisty | ul. Mazurska 27 (parafia i kancelaria) | 89 762 28 83 | ks. Jerzy Olechnowicz | archidiecezja warmińska, dekanat Bartoszyce |
| Św. Brunon | św. Brunona | ul. Kętrzyńska 46 | 89 762 20 43 | ks. Jan Jarosz | archidiecezja warmińska, dekanat Bartoszyce |
| Św. Brat Albert | św. Brata Alberta | ul. Gdańska 2 | 89 764 11 44 | ks. kan. Janusz Rybczyński | archidiecezja warmińska, dekanat Bartoszyce |
| Św. Jan Chrzciciel | św. Jana Chrzciciela | ul. Nowa 1A | 89 764 30 50 | ks. kan. Leszek Dereń | archidiecezja warmińska, dekanat Bartoszyce |
| Wojskowa | św. Jana XXIII | ul. Wojska Polskiego 4 | 89 762 74 09 | Ordynariat Polowy Wojska Polskiego, dekanat Wojsk Lądowych Wschód | |
| Greckokatolicka | św. Andrzeja Apostoła | ul. Poniatowskiego 4a | brak danych | ks. Juliusz Krawiecki | Kościół greckokatolicki, eparchia olsztyńsko-gdańska |
Kościół parafii rzymskokatolickiej św. Brunona jest od 7.06.2002 Archidiecezjalnym Sanktuarium św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu. Fara podaje adres fara.bartoszyce@gmail.com.
Fara przy Mazurskiej to parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Przy Nowej 1A działa osobna parafia św. Jana Chrzciciela, z własnym proboszczem i telefonem. Dawne wezwanie Fary, św. Jana Ewangelisty i Matki Bożej Częstochowskiej, wciąż krąży w katalogach. Sam kościół farny stoi przy placu Wolności 3, a jego dzieje opisuje historia Fary.
W niedzielę najwcześniej zaczyna się msza o 7:00 (Fara, Jan Chrzciciel), a najpóźniej o 18:00 (Fara, św. Brunon). W dzień powszedni najwcześniejsza jest msza o 6:30 w Farze. Godziny pochodzą z wykazu archidiecezji (archwarmia.pl), a dla Fary także ze strony parafii. Wykazy nie podają godzin mszy parafii wojskowej i greckokatolickiej, dlatego tabela obejmuje cztery parafie.
| Parafia | Niedziele i święta | Dni powszednie |
|---|---|---|
| Fara | 7:00, 8:30, 10:00 (suma), 11:30 (msza rodzinna), 18:00 (z udziałem młodzieży) | 6:30, 7:00, 18:00 |
| Św. Brunon | 8:00, 10:00, 11:15, 12:30, 18:00; 15:00 w Domu Pomocy Społecznej | 7:00, 18:00 |
| Św. Brat Albert | 8:00, 10:00, 11:30, 17:00 | 17:00, 18:00 |
| Św. Jan Chrzciciel | 7:00, 9:30, 11:00, 12:30, 17:00 | 7:00, 18:00 |
Spowiedź w Farze odbywa się przed mszą lub w jej trakcie.
Msze.info i kiedymsza.pl podają dla Fary jeszcze mszę o 13:00 (msze.info: z wyjątkiem lipca i sierpnia), ale ani parafia, ani archidiecezja takiej mszy nie mają. Dla Brata Alberta oba katalogi podają inny porządek, z mszami o 13:00 i 19:00, których wykaz archidiecezji nie ma. Kiedymsza.pl dopisuje jeszcze niedzielną mszę o 10:30. Ten sam katalog ma u Brata Alberta i w Farze innych proboszczów niż archidiecezja. Dlatego godzinę biorę z ogłoszeń parafii, a katalog traktuję jak podpowiedź.
Święta zmieniają stały porządek. W tym roku 1 listopada Fara nie miała mszy o 11:30, a w Zaduszki dołożyła 16:30.
Na własnych stronach publikują je Fara i św. Brunon, obie z edycją z 1.11.2026.
Listy intencji mszalnych nie ma na stronach Fary ani św. Brunona, za to obie kancelarie podają godziny. Ogłoszenia Fary wspominają o możliwości zamówienia mszy gregoriańskiej, a o wolne terminy intencji zapytasz w kancelarii parafialnej.
To zależy od adresu, a parafie nie publikują pełnych granic, więc najpewniej zapytać w kancelarii, podając ulicę i numer domu. Kartka z planem kolędy mówi więcej niż mapa: św. Brunon układa kolędę według ulic, a Fara i św. Brunon także wypominki. Poniższe ulice to przykłady, nie granice.
Poza Bartoszycami działają pozostałe parafie dekanatu: Bezledy, Galiny, Lipica, Lwowiec, Sątoczno, Sępopol, Wozławki i Żydowo.
Planu wizyty duszpasterskiej na 2027 jeszcze nie ma. Jedyny plan w sprawdzonych źródłach to „Kolęda 2026” św. Brunona, opublikowana na początku stycznia, z ostatnim odcinkiem 2-7 lutego.
O terminy w pozostałych parafiach, także u Brata Alberta, zapytasz telefonicznie, na przykład pod numerem 89 764 11 44.
Parafia wojskowa św. Jana XXIII jest parafią personalną Ordynariatu Polowego i nie wchodzi w skład dekanatu Bartoszyce. Greckokatolicka parafia św. Andrzeja Apostoła powstała w 1982 r. i ma w mieście cerkiew.
Wikipedia wymienia też wspólnoty, które nie są parafiami:
W listopadzie Fara odprawia różaniec z wypominkami o 17:15, przed mszą za zmarłych o 18:00. U św. Brunona wypominki są codziennie o 17:30 (ogłoszenia z 1.11.2026). Cmentarze leżą przy ul. Leśnej i ul. Kętrzyńskiej. Gdzie szukać informacji o pogrzebach i grobie, opisuje wpis klepsydry i nekrologi.
The post Parafie w Bartoszycach: Fara, św. Brunon, Brat Albert, Jan Chrzciciel, msze i ogłoszenia first appeared on Nad Łyną.
Zanim przeczytasz
W powiecie płońskim Wkrę najlepiej planować na odcinku z Sochocina do Jońca, a na krótszy wypad wybrać trasę z Sobieskiego do Jońca (7,1 km, ok. 2,5 h). Wiele wypożyczalni ma bazę dalej, pod Pomiechówkiem, i dowozi klientów do Jońca, więc taki spływ zaczyna się w powiecie płońskim, a kończy poza nim. Z Płońska do przystani w Śniadówku jedzie się ok. 25 minut.
Najbliżej mieszkańców powiatu leżą odcinki powyżej Jońca: z Sochocina do Sobieskiego i dalej do Jońca, razem 17,5 km i ok. 6,5 h. To suma dwóch odcinków z tabeli. Przenoska to miejsce, w którym kajak trzeba wynieść z wody i obejść przeszkodę brzegiem; przystań w Sobieskim podaje jedną na odcinku z Sochocina do Sobieskiego. Sochocin i Joniec to dwie z gmin powiatu płońskiego.
Długości i czasy pochodzą ze strony przystani w Sobieskim, z opisu hotelu Bonifacio przy trasie Bolęcin → Joniec i z cenników firm spod Pomiechówka.
| Odcinek | Długość | Czas | Przenoski i uwagi |
|---|---|---|---|
| Kownaty-Borowe → Sochocin | 11 km | 4 h | nie podano |
| Sochocin → Sobieski | 10,4 km | 4 h | 1 przenoska |
| Kępa → Sobieski | 19 km | 6 h | 3 przenoski |
| Sobieski → Joniec | 7,1 km | 2,5 h | najkrótszy w tabeli |
| Bolęcin → Joniec | 11 km | 3-4 h | przenoska przy małej elektrowni wodnej |
| Joniec → Borkowo | 10,5 km | 3-4 h | płytka woda, piaszczyste dno |
| Joniec → Śniadówko | 16-17 km | 4-6 h | meta w powiecie nowodworskim |
| Joniec → Pomiechówek | 26 km | 6-9 h | meta w powiecie nowodworskim |
Odcinki od Jońca w dół prowadzą już poza powiat: Śniadówko i Pomiechówek leżą w powiecie nowodworskim.
Są dwie drogi: sprawdzić punkty przy Sochocinie i przystań w Sobieskim albo pojechać pod Pomiechówek i dać się dowieźć do Jońca. Drugi wariant nie wymaga drugiego samochodu na mecie, bo sprzęt i ludzi wozi wypożyczalnia.
Parking i toaleta są bezpłatne dla klientów Kajaków Pomiechówek (przy moście wiszącym), a parking także dla klientów Przystani KAJAK. Kajaki Nad Wkrą pobierają 30 zł za samochód na dobę od osób, które nie korzystają z wypożyczalni. Przed rezerwacją zapytaj o parking na starcie i miejsce na mokre rzeczy po spływie, bo opis firmy rzadko to rozstrzyga.
Kajak dwuosobowy kosztuje od 120 do 220 zł, zależnie od długości trasy. Najtaniej wychodzą krótkie trasy i odcinek Joniec → Śniadówko, najdrożej najdłuższe odcinki. Ceny pochodzą z cenników stron wypożyczalni (odczyt z listopada 2026), a Top-Kajak podaje stawki z zakończonego już sezonu 2026.
| Firma | Trasa lub długość | Kajak 1-os. | Kajak 2-os. | Kajak 3-os. | SUP |
|---|---|---|---|---|---|
| Przystań KAJAK | cena podstawowa za spływ | 120 zł | 120 zł | 150 zł | nie podano |
| Przystań KAJAK | Joniec → Pomiechówek (dopłata 30 zł) | 150 zł | 150 zł | 180 zł | nie podano |
| Kajaki Pomiechówek | Joniec → Śniadówko | 120 zł | 140 zł | 170 zł | nie podano |
| Kajaki Pomiechówek | Joniec → Pomiechówek | 150 zł | 180 zł | 210 zł | nie podano |
| Top-Kajak | trasy 4-12 km | 100 zł | 120 zł | nie podano | 100 zł |
| Top-Kajak | trasa 16 km | 120 zł | 160 zł | nie podano | brak |
| Top-Kajak | trasa 22 km | 180 zł | 220 zł | nie podano | 180 zł |
Cenniki układają się w trzy modele. Przystań KAJAK ma stałą cenę za spływ i dopłatę do najdłuższej trasy, Kajaki Pomiechówek wyceniają każdą trasę osobno, a Top-Kajak wiąże cenę z liczbą kilometrów.
Przystań KAJAK i Kajaki Pomiechówek wliczają w cenę wiosła, kapoki, czyli kamizelki asekuracyjne, oraz transport na start; w Kajakach Pomiechówek transport dotyczy klientów indywidualnych.
Czerwiec daje ciepło przy mniejszym opadzie niż lipiec, a wrzesień jest najsuchszy, ale o 4,3 °C chłodniejszy od sierpnia i nie każda wypożyczalnia już wtedy pracuje. Średnie dla Sochocina z lat 2016-2025 pochodzą z danych modelowych Open-Meteo (ERA5).
| Miesiąc | Temperatura średnia | Opad |
|---|---|---|
| Maj | 13,8 °C | 67 mm |
| Czerwiec | 19,1 °C | 67 mm |
| Lipiec | 19,7 °C | 83 mm |
| Sierpień | 19,7 °C | 74 mm |
| Wrzesień | 15,4 °C | 58 mm |
Sezon różni się między firmami. Top-Kajak w 2026 roku pracował od 1 czerwca do 31 sierpnia, codziennie w godzinach 9-18. Przystań KAJAK podaje godziny 9-20 każdego dnia. Jedna ze stron spod Pomiechówka zaprasza „o każdej porze roku”. Przy wrześniowym wypadzie zapytaj więc wprost, czy wybrana firma wypożycza kajaki.
Gdy liczy się cisza na wodzie i mniejszy ruch przy wodowaniu, wybrałabym dzień powszedni zamiast weekendu. Autor jednej relacji z 2018 roku w jeden wrześniowy wtorek spotkał na trasie Joniec → Pomiechówek tylko kilka kajaków i jedną grupę. To opis jednego spływu, nie pomiar tłoku.
Poniżej Jońca Wkra wychodzi w stronę powiatu nowodworskiego, a większość opisów dotyczy już okolic Pomiechówka i Modlina. Rzeka, prawobrzeżny dopływ Narwi, ma 250 km według nurkomania.pl i uchodzi do Narwi kilka kilometrów przed jej ujściem do Wisły w Modlinie. Dla kajakarzy jest dostępna zasadniczo od Działdowa (206 km) do ujścia, a przepłynięcie tego odcinka zajmuje 8-10 dni.
Od Jońca do Pomiechówka Wkra jest nizinna, ma 12-20 m szerokości (zależnie od odcinka) i 0,5-1 m głębokości, a autor relacji z 2018 roku ocenił szlak jako bardzo łatwy. Powyżej Jońca trzeba natomiast liczyć się z przenoską, przewężeniem i resztkami dawnego mostu.
Przeszkody w kolejności z biegiem rzeki, według opisu hotelu Bonifacio:
Na trasie Bolęcin → Joniec za ujściem Płonki, która wpada z prawej strony, stoi mała elektrownia wodna. Kajak trzeba przenieść lewym brzegiem na ok. 10 m wąską ścieżką.
Kamizelkę załóż jeszcze na brzegu, przed wejściem na wodę, także na płytkiej rzece.
Kamizelki asekuracyjne na wieszaku, zdjęcie poglądowe
Rodzinom źródła wskazują trasę Sobieski → Joniec, którą przystań w Sobieskim opisuje jako odcinek dla rodzin z dziećmi, oraz płytki odcinek Joniec → Borkowo z piaszczystym dnem. Kajaki Pomiechówek mają kapoki dziecięce do 10 kg oraz kapoki dla psów i kotów. Przy najmłodszych pasażerach dobierz do trasy nie tylko długość, lecz także rozmiar kamizelki.
Rzeczy, które mają zostać suche, spakuj do worka wodoodpornego.
W Jońcu i przy Sochocinie są miejsca z barem, a w przystani w Śniadówku można zamówić ognisko lub grill, za dopłatą; jest tam też pole namiotowe. Dzień nad rzeką łatwo połączyć ze zwiedzaniem, a zabytki i dojazd do miejscowości, od której zaczyna się odcinek, opisujemy w tekście o Sochocinie i dolinie Wkry. Na drugi wolny dzień można wybrać trasy rowerowe wokół Płońska.
The post Spływ kajakowy Wkrą w powiecie płońskim appeared first on Płońskie Sprawy.
Ich habe dem #Vivaldi Mailclient doch noch mal eine Chance gegeben. Aber sorry, die Mailfilter können gefundene Mails nicht in bestimmte Unterordner verschieben, was ich für meinen Arbeitsfluss für absolut unablässig betrachte.
Ich soll dafür lieber eine Sieve Datei beim Provider pflegen und die Filter dort nutzen. Logisch, ich melde mich erst umständlich dort mit 2FA an, suche das Postfach und editiere dann die Datei, wenn sich ein Filter ändert oder ergänzt werden muss.
Leider kommt der Client nicht mal Ansatzweise an Evolution und Thunderbird heran. Von fehlender GPG Verschlüsselung ganz abgesehen.
Oder gibt es da noch eine mir nicht bekannte Lösung innerhalb Vivaldis?
stachelvieh hat dies geteilt.
Das Foto ist durch reinen Zufall entstanden. Hatte wohl versehentlich den Finger auf dem Auslöser. Schöner Blick aus einer kleinen Senke in die Heidelandschaft von #LilleNorge in der Nähe von #Saltum.
#nature #natur #outdoors #outdoor #wandern #hiking #mikroabenteuer #münsterland #peertube #denmark @Outdoor
mögen das
teilten dies erneut
Odpowiedź w trzech zdaniach
Przed Wszystkimi Świętymi w 2026 r. sochaczewscy policjanci odwiedzili warszawskie Powązki. Oddali hołd funkcjonariuszom Policji Państwowej przy ich grobach i symbolicznych miejscach pamięci.
W wyjeździe uczestniczyli funkcjonariusze zrzeszeni w NSZZ Policjantów, jak informuje KPP Sochaczew. Pojechali w czasie wolnym od służby. Uporządkowali miejsca pamięci, złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Najpierw zatrzymali się przy symbolicznym grobie insp. gen. Mariana Gorgoniusza Borzęckiego. Był on komendantem głównym Policji Państwowej w latach 1923–1926 i jest patronem mazowieckich policjantów.
Odwiedzili też symboliczny grób insp. Jana Schucha, przedwojennego oficera kierującego Szkołą Policyjną w Mostach Wielkich. Na Starych Powązkach uczcili pamięć asp. Karoliny Grabowskiej, która służyła w warszawskim Urzędzie Śledczym i współtworzyła policję kobiecą w Polsce.
Funkcjonariusze zadbali również o złożenie kwiatów przed Wszystkimi Świętymi na grobie kom. Stanisławy Filipiny Demetraki-Paleolog. Jej grób znajduje się na Southern Cemetery w Manchesterze.
Fot. KPP Sochaczew
Ilustracja wykorzystana w artykule pochodzi z zewnętrznego źródła (KPP Sochaczew). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt z redakcją.
Sedno
Kaczkę piecz około 75 minut na kilogram: pół godziny w 220°C, a resztę czasu w 180°C. Przed pieczeniem nakłuj skórę, żeby tłuszcz miał którędy wypłynąć. O wyjęciu decyduje temperatura w udzie, a nie zegar, bo skórkę robi wytopiony tłuszcz, nie sam żar.
Kaczka ma mało mięsa w stosunku do wagi, więc ptak o masie 2 kg daje 4 porcje z dodatkami. Bez dodatków starczy dla 2-3 osób.
Do nadzienia biorę twarde i kwaśne jabłka, bo miękkie po tak długim pieczeniu zostają papką. Zaplanuj też noc w lodówce na marynowanie.
Dzień wcześniej osusz kaczkę, natrzyj ją i zostaw w lodówce. W dniu pieczenia zostaje tylko nadzienie i piekarnik.
Jabłka dodane w dwóch turach trzymają kształt.
Licz od godziny do 75 minut na kilogram, a temperatura zależy od metody.
| Metoda | Masa | Czas | Na kilogram | Przepis |
|---|---|---|---|---|
| 220°C przez 30 min, potem 180°C | ok. 2 kg | 2 h 30 min | ok. 75 min | Z Pierwszego Tłoczenia |
| 200°C pod pokrywą, ostatnie 30 min bez | ok. 2 kg | 2 h | ok. 60 min | Uwielbiam Gotować |
| 170-190°C | 1,5-2 kg | 90 min-2 h | ok. 60 min | Województwo Kujawsko-Pomorskie |
| 160-170°C, na koniec 220-230°C przez 15-20 min | wg masy | wg stawki | 45-50 min | Eatzon |
Przy innej masie przelicz stawkę z przepisu głównego i zmień tylko etap w 180°C, bo początek w 220°C zostaje bez zmian. Temperaturę w udzie zacznij mierzyć pół godziny przed przewidywanym końcem.
| Masa kaczki | Czas wg przepisu głównego |
|---|---|
| 1,5 kg | ok. 1 h 50 min |
| 2 kg | 2 h 30 min |
| 2,5 kg | ok. 3 h 10 min |
Przepis jest policzony na grzanie góra-dół. Przy termoobiegu obniż temperaturę o około 20°C. Różnice między trybami grzania w piekarniku wyjaśnia osobny tekst.
Skórka chrupie, gdy tłuszcz spod niej zdąży się wytopić i wypłynąć, a powierzchnia jest sucha. Kaczka jest znacznie bardziej tłusta niż kurczak, więc skóra wymaga więcej pracy niż przy pieczeniu kurczaka w piekarniku. Skóra na piersiach jest szczególnie gruba i tłusta.
Przy kaczce pilnuję tłuszczu, a nie samego zegara. Jest też druga droga: 160-170°C przez większość czasu i dopiero na koniec 220-230°C. Pod koniec pieczenia skórkę można posmarować odrobiną miodu, żeby się ładnie zrumieniła. Zbyt długie pieczenie daje gumowate mięso.
Kaczka jest gotowa, gdy najgrubsza część uda i pierś mają co najmniej 74°C. Czubek termometru kuchennego wbij w udo, tak żeby nie dotykał kości. Temperaturę innych mięs porównasz w tabeli temperatur mięsa.
Pomocnicze są klarowny sok, mięso przy udzie łatwo odchodzące od kości i napięta, chrupiąca skórka. Rozstrzyga jednak pomiar.
Po wyjęciu kaczka odpoczywa 15 minut przed krojeniem, na przykład pod folią albo w wyłączonym piekarniku.
Nie trzeba. W przepisie głównym kaczka piecze się odkryta, a pod pokrywą skórka rumieni się dopiero po jej zdjęciu, zwykle na ostatnie 30 minut. Folia aluminiowa przydaje się, gdy skóra zrumieni się przed końcem pieczenia.
Polewanie co kwadrans niewiele daje, a każde otwarcie piekarnika obniża temperaturę o minimum 30 stopni, podaje Everyday Delicious. Dlatego kaczkę polewa się tu tylko dwa razy, przy obracaniu i przy dodawaniu jabłek, czyli gdy drzwi i tak trzeba otworzyć.
Bazą są sól, pieprz, majeranek i czosnek, a resztę zmieniają zioła i nadzienie.
Sól wcieraj także pod skórę piersi, bo gruba skóra utrudnia dotarcie soli do mięsa.
Nie, sama sól z przyprawami wystarczy. Solanka to łyżka soli na litr wody na kilka godzin, z opłukaniem przed marynowaniem. Wersja na sucho to 2,5 łyżeczki soli na 2 kg.
Pasują ziemniaki lub kluski, buraczki i lekka surówka. Na sos wykorzystaj to, co zostanie w brytfannie po zebraniu tłuszczu. Sposoby na gotowane ziemniaki opisuje osobny tekst.
Mięso z resztek podsmaż następnego dnia na wytopionym tłuszczu. Korpus ze skórą i kośćmi ugotuj z włoszczyzną na bulion, który można zamrozić. Sposób na zbieranie tłuszczu przy pieczeniu gęsi działa tak samo przy kaczce.
Odpowiedź w trzech zdaniach
Kalkulator OC, który liczy składkę bez żadnych danych, nie istnieje, bo cena zależy od auta, sposobu jego użytkowania, właściciela i historii ubezpieczenia. Na etapie wyceny często można pominąć imię, nazwisko i PESEL, a czasem też numer rejestracyjny. Wynik jest wtedy orientacyjny. Czy będzie bliski prawdy, zależy od tego, czy dane narzędzie i towarzystwo potrzebują PESEL-u do sprawdzenia historii w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym (UFG). Wiążąca jest dopiero oferta po uzupełnieniu danych.
Bez roku produkcji, marki, modelu, silnika, sposobu użytkowania i podstawowych danych właściciela kalkulator nie policzy składki. Towarzystwo ubezpieczeniowe ocenia ryzyko na podstawie formularza i historii ubezpieczeniowej, a wiarygodne porównanie wymaga prawidłowych informacji o pojeździe i ubezpieczającym.
Kalkulator jednej z marek ubezpieczeniowych wymienia takie dane, tu pogrupowane:
Kierowca z powiatu sochaczewskiego wpisuje tu kod pocztowy miejsca zamieszkania.
Nawet prosty kalkulator OC pyta o te dane. Po podaniu numeru rejestracyjnego parametry auta mogą zostać pobrane z CEPiK, więc nie przepisujesz ich ręcznie.
Na etapie wyceny często można pominąć imię, nazwisko i PESEL, ale część towarzystw nie policzy bez nich oferty. Jak opisuje uslawka.pl, wiele zakładów nie potrzebuje na tym etapie personaliów, a brakujące dane uzupełnia się przy zakupie.
| Dane | Przy wycenie | Przy zakupie polisy | Do czego służą |
|---|---|---|---|
| Imię i nazwisko | często nie | tak | dane osobowe, potrzebne najpóźniej do wystawienia polisy |
| PESEL | zależy od narzędzia | tak | pobranie historii szkód i ciągłości polis z UFG |
| Numer rejestracyjny | zależy od narzędzia | zależy od oferty | pobranie parametrów auta z CEPiK zamiast przepisywania z dowodu |
| VIN | zależy od narzędzia | zależy od oferty | w części narzędzi punkt wyjścia wyceny, obok numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji |
| Telefon | zależy od narzędzia | zależy od oferty | kontakt, nie wpływa na składkę |
| zależy od narzędzia | zależy od oferty | kontakt, nie wpływa na składkę |
Kalkulator klaro.pl traktuje PESEL jako pole nieobowiązkowe (stan z 2026 r.). Inne materiały wymieniają go wśród danych do kalkulacji, więc nie ma jednej reguły.
To zależy od narzędzia. Część formularzy przyjmie parametry wpisane ręcznie, a część startuje od numeru i pobiera resztę danych z CEPiK. Brak rejestracji można rozumieć na dwa sposoby:
Opisywany w 2023 r. formularz bezprzeplacania.pl traktował numer rejestracyjny jako opcjonalny, a jego podanie miało zwiększać liczbę ofert z danego rejonu. Część narzędzi zaczyna od numeru, VIN-u i daty pierwszej rejestracji. Kalkulator jednego z ubezpieczycieli wymaga trzech danych: numeru rejestracyjnego, roku produkcji i daty urodzenia właściciela.
Brak numeru oznacza więc przepisywanie parametrów z dowodu rejestracyjnego. W niektórych narzędziach kończy się to brakiem wyceny albo mniejszą liczbą ofert.
Taki wynik nadaje się do wstępnego rozeznania cen, nie do uznania składki za ostateczną. PESEL umożliwia pobranie historii szkód i ciągłości polis z UFG, czyli danych o liczbie i terminach szkód oraz o tym, od ilu lat właściciel zawiera polisy OC. Bez tej weryfikacji składka może się różnić o kilkaset złotych, a niektóre towarzystwa w ogóle nie pokażą oferty (oc-promocje.pl, 2026).
Najbardziej widać to przy pominiętej szkodzie. Wypowiedź pośrednika na wykop.pl wskazuje, że składka policzona bez PESEL-u i numeru rejestracyjnego może się zmienić po uzupełnieniu danych.
| Co podajesz | Co dostajesz | Główne ograniczenie |
|---|---|---|
| Bez personaliów, z rzetelną deklaracją szkód | kalkulacja orientacyjna | część towarzystw nie pokaże oferty |
| Bez personaliów i numeru rejestracyjnego | wynik zależny od narzędzia, często węższy | parametry auta trzeba wpisać ręcznie |
| Komplet danych | historia z UFG, oferta do zakupu | dane trafiają do pośrednika i towarzystw |
Do pierwszego porównania cen wycena bez PESEL-u mi wystarcza, ale decyzji o zakupie nie oparłbym na niej przed uzupełnieniem danych.
Telefon i e-mail służą do kontaktu, a nie do wyliczenia ceny: nie wpływają na wysokość składki. Serwis może natomiast zarabiać na pozyskiwaniu kontaktów. Według ubezpieczamy24.com (serwisu promującego własny kalkulator) wiele porównywarek żyje z takich kontaktów, które trafiają do agentów lub są odsprzedawane, co jest legalne po wyrażeniu zgody.
Porównywarka ubezpieczeń przekazuje dane towarzystwom lub partnerom, którzy przygotowują oferty. Po wyliczeniu składki wiele serwisów przewiduje też kontakt doradcy. RODO wprowadza zasadę minimalizacji danych: administrator może zbierać tylko te, które są niezbędne do celu.
Przed wpisaniem danych sprawdź:
Nie wpisywałbym numeru telefonu w formularzu, który nie pokazał jeszcze ceny, chyba że rozmowa z doradcą jest mi akurat potrzebna.
Serwisy deklarują, że nie pobierają opłaty za samo wyliczenie, a część także, że nie dolicza prowizji do ceny. Kosztem bywają przekazane dane i kontakt od doradcy. Wyliczenie nie zobowiązuje do zakupu.
Im dokładniej formularz odtwarza dane, które towarzystwo i tak sprawdzi, tym mniejsza szansa na zmianę ceny. Pod ręką miej dowód rejestracyjny i dowód osobisty. Potem:
Gdy cena jest już znana, wpisz ją do planu jako jedną z pozycji w rocznych wydatkach w budżecie domowym, obok przeglądu i paliwa.
Przy OC zakres i sumy ubezpieczenia wynikają z przepisów, więc porównujesz głównie cenę.
Przy autocasco, assistance i następstwach nieszczęśliwych wypadków (NNW) sama składka nie wystarczy. W AC porównaj wariant naprawy, udział własny, amortyzację części i wyłączenia. W assistance liczą się holowanie, auto zastępcze i limity, a w NNW suma ubezpieczenia.
korrektur
zu nah
mir gekommen
erdrückst du mich
nimmst mir licht
und auch atem
raum und
das sehen
rück dann also
ein wenig ab
dass ich dich
erkenne
Odpowiedź w trzech zdaniach
Wojciech Dąbrowski z klasy 4a zdobył pierwsze miejsce w konkursie „Strofy znad Bzury” w Szkole Podstawowej nr 3 w Sochaczewie. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbyły się w Dniu Patrona Szkoły, Bolesława Krzywoustego. Konkurs zakończył październikowe działania szkolnej biblioteki, opisane w komunikacie UM Sochaczew.
Uczestnicy mieli napisać wiersz poświęcony szkole lub klasie. Pisali o przyjaźni, nauczycielach i codziennych uczniowskich sprawach: porannym wstawaniu, zapominaniu obuwia na zmianę oraz sprawdzianach. Zwycięzca z humorem opisał reakcje pań woźnych na brak obuwia na zmianę, podkreślając ich troskę o bezpieczeństwo uczniów.
Biblioteka koordynowała działania podczas Tygodnia Przeciwdziałania Przemocy Rówieśniczej. Przygotowała wystawę książek o relacjach, emocjach i radzeniu sobie w trudnych sytuacjach.
W akcji „Zostaw dobre słowo” dzieci wrzucały do pudełka anonimowe miłe wiadomości i podziękowania. Na „Drzewie Życzliwości” umieszczały kolorowe liście z odpowiedziami na pytanie, co mogą zrobić, aby ktoś w szkole poczuł się bezpieczniej. Uczniowie klas VI–VII przygotowali plakaty poświęcone tej tematyce.
W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbywała się akcja „Książkowi odkrywcy”. Uczniowie spędzali długie przerwy na czytaniu fragmentów wybranych przez siebie książek.
Na zajęciach „Kamishibai w bibliotece” dzieci poznały historię „Szukając Marudka”, opowiedzianą za pomocą japońskiego teatru ilustracji. Rozmawiały o emocjach, przyjaźni i pomaganiu innym. Dla dzieci ze świetlicy przygotowano „Biblioteczny escape room”: szukały ukrytych kopert, rozwiązywały zagadki i wykonywały zadania.
Uczniowie klas II zostali pasowani na czytelników. Wcześniej poznali zasady korzystania z biblioteki i dbania o wypożyczone książki, a następnie odpowiadali na pytania sprawdzające tę wiedzę. Klasa 7b przygotowała dla nich przedstawienie o świecie książek.
Sedno
Dwa filety łososia ze skórą (ok. 400 g) piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C przez 15-20 minut. Wyjmij je, gdy mięso w najgrubszym miejscu łatwo dzieli się widelcem. Czas zależy od grubości ryby, nie od jej wagi.
Przygotowanie zajmuje 10 minut, a całość z piekarnikiem około pół godziny.
Koperek trafia na filety dopiero po upieczeniu, choć część przepisów dodaje go do naczynia od razu.
Czas zależy od formy i grubości ryby, a najczęstsza temperatura to 200°C.
| Forma | Piekarnik | Czas | Przepis |
|---|---|---|---|
| filet podzielony na 4 części i nacięty, na blasze | 200°C | ok. 10 min | Włoska Akademia Kulinarna |
| 40 dag ryby bez skóry, w naczyniu | 200°C | ok. 15-20 min | DoradcaSmaku |
| filety z pomidorkami i fetą, w naczyniu | 200°C | 20-25 min | Kukbuk |
| 2 filety ze skórą w folii | 200°C | 20-25 min i 5 min bez folii | Haps |
| 500 g filetu, w naczyniu | 180°C | ok. 20-25 min | Trzy Ziarna |
W 180°C 500 g filetu piecze się ok. 20-25 minut. Czasu nie liczy się tu na kilogram, jak przy pieczeniu kurczaka. Decyduje grubość fileta.
Wbij widelec w najgrubsze miejsce fileta: gdy mięso łatwo się dzieli, rybę można wyjmować. To kryterium podaje Trzy Ziarna i sprawdza się bez termometru.
Sprawdzam już przy dolnej granicy czasu, bo dopiec rybę można zawsze, a suchej nie uratuję. Filet prosto z lodówki nagrzewa się wolniej, więc patrzę na widelec, nie na zegar.
W serwisie jest tabela temperatur mięsa, ale obejmuje mięso i drób, ryb w niej nie ma. Progów stamtąd nie przenoś na łososia, a uwagi o nakłuwaniu widelcem dotyczą mięsa, nie ryby.
Podstawą są sól, pieprz i cytryna, czasem z papryką słodką. Sól i pieprz trafiają na filet przed wstawieniem do piekarnika, po osuszeniu i przed skropieniem cytryną. Resztę zmieniają tłuszcz, zioła i dodatki w naczyniu, a technika zostaje ta sama.
Przepis główny piecze rybę odkrytą, bez przykrycia. Folia to osobny sposób: filety zawija się szczelnie i piecze w 200°C przez 20-25 minut. Potem folię się rozwija, kładzie na rybie łyżeczkę masła i piecze jeszcze 5 minut, żeby wierzch się zarumienił.
Termoobieg nie jest potrzebny. Przepis jest ułożony na grzanie góra-dół, domyślny tryb przepisów w serwisie. Termoobieg wyrównuje temperaturę w komorze, więc przy nim przepis trzeba przeliczyć. Różnice między trybami grzania w piekarniku opisuje osobny tekst.
To zależy od podania. Skóra może zostać, a przepis główny jej nie zdejmuje: ryba leży na niej w naczyniu. Żeby ją zdjąć, połóż filet skórą do deski i prowadź ostry, dość długi nóż. AniaGotuje tak robi, choć pisze, że większość osób skóry nie zdejmuje.
Jeśli wolisz patelnię, zajrzyj do tekstu smażenie łososia na patelni.
Pasuje surówka oraz ziemniaki lub ryż. Na lżejszy obiad sprawdza się komosa ryżowa z pomidorami, oliwkami i świeżymi ziołami. Sposoby na ziemniaki opisuje tekst gotowane ziemniaki.
Odpowiedź w trzech zdaniach
Na autostradzie łączącej Łódź z Warszawą trwa wprowadzanie czasowej organizacji ruchu przed rozbudową o dwa pasy. Między węzłami Łowicz i Pruszków ekipy montują oznakowanie. Roboty budowlane mają rozpocząć się jeszcze w listopadzie.
Inwestycja obejmuje 92 km i będzie prowadzona etapami na czterech odcinkach, jak podano w komunikacie UM Sochaczew.
Przez cały czas inwestycji kierowcy będą mieli do dyspozycji po dwa pasy w każdym kierunku. Dostępne pozostaną wszystkie miejsca obsługi podróżnych oraz węzły umożliwiające wjazd na autostradę i zjazd z niej.
Na całej budowie będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 70 km/h. Powstaną dwa odcinkowe pomiary prędkości. Pierwszy obejmie 30 km między węzłami Łódź Północ i Skierniewice. Drugi będzie miał 48 km, od węzła Skierniewice do węzła Pruszków.
Znaki pionowe są montowane jednocześnie na obu jezdniach.
| Termin | Prace |
|---|---|
| 2–5 listopada | Montaż oznakowania pionowego między węzłami Łowicz i Pruszków |
| Od 4 listopada | Planowane rozpoczęcie nanoszenia oznakowania poziomego na jezdni w kierunku Łodzi |
| W drugiej połowie przyszłego tygodnia | Planowane przeniesienie prac na jezdnię w kierunku Warszawy |
| Do 18 listopada | Planowane zakończenie nanoszenia oznakowania poziomego |
Ostatnim etapem przygotowań będzie ustawienie barier oddzielających samochody od miejsca robót.
W skrócie
Pizzę w Bartoszycach sprzedaje siedem szyldów pod sześcioma adresami. O tym, czy zjesz na miejscu, czy zamówisz do domu, decyduje lokal: sala jest potwierdzona w ARDI i w Grubym Benku, reszta to głównie dowóz i odbiór. Najdłużej, w piątek i sobotę do północy, działają Pizza Factory i Joy Pizza przy ul. Cichej 2. Ceny zaczynają się od 36,90 zł w Grubym Benku. Dane ze stanu na listopad 2026.
Na miejscu zjesz w ARDI i Grubym Benku, pozostałe szyldy to głównie dowóz i odbiór osobisty. „Zapytaj” oznacza dane do sprawdzenia telefonicznie w lokalu.
| Lokal | Pizza od | Na miejscu | Dowóz |
|---|---|---|---|
| Express Pizza | zapytaj | zapytaj | zapytaj |
| Pizza Factory | 37 zł (30 cm) | odbiór | tak |
| Gruby Benek | 36,90 zł (od) | tak | tak |
| Pizza z Kentucky | 38 zł (od) | zapytaj | tak |
| Joy Pizza | 37 zł (30 cm) | odbiór | tak |
| ARDI | zapytaj | tak | tak |
| Bazyliszek | zapytaj | zapytaj | zapytaj |
Kto szuka pełnego obiadu, a nie tylko pizzy, znajdzie szerszy wybór w przewodniku po restauracjach w Bartoszycach.
Cena „od” oznacza najniższą pozycję na liście lokalu, bez względu na średnicę.
Lokal z Bartoszyc sprzedaje pizzę i dania fast food przy ul. Bohaterów Warszawy 37, telefon 882 411 488. Pod tą samą nazwą działają w internecie dwie inne firmy. Lista lokali ogólnopolskiej sieci expresspizza.pl nie zawiera bartoszyckiego adresu (odczyt z listopada 2026), a express-pizza.pl należy do pizzerii z Nowego Sącza. Ich cenniki nie obowiązują w Bartoszycach.
Menu, ceny, godziny i warunki dowozu ustalisz więc telefonicznie. Ocena 4,5 przy ponad 600 opiniach (zestawienie infobartoszyce.pl, sierpień 2026) to więcej opinii niż u jakiegokolwiek innego szyldu w tym tekście, ale cennika nie zastąpi.
Pizza Factory ma najszerszą skalę rozmiarów, cztery średnice do 60 cm (ceny w tabeli niżej). Cennik otwierają pizze o nazwach amerykańskich miejsc: Bronx (sos i mozzarella) kosztuje 37 zł, Luizjana z krewetkami 49 zł. W menu są też działy Klasyka, Bianco, Na ostro, Wege i Pizza Lokalna, a obok nich makarony, boxy z kurczakiem i sałatki.
Z promocji warto znać dwie pizze 40 cm za 89 zł. Jest też pizza 40 cm z Pepsi 0,85 l za 59 zł. Można zamówić pół na pół. Ocena lokalu to 4,2 przy ponad 200 opiniach.
Gruby Benek należy do franczyzowej sieci pizzerii. Jako jedyny z opisanych lokali oferuje pizzę w 3-paku: trzy średnie za 99 zł albo trzy duże za 129 zł. Do wyboru są Popularny, Hawajski, Pepperoni, Mafio-zo i Goły. Pizza może być pół na pół albo własna.
Menu Grubego Benka w cenach „od”:
Lista „Gdzie zjeść?” Urzędu Miasta podaje jeszcze numer 5 przy Kętrzyńskiej, ale aktualny adres to 42B. Ocena: 3,9 przy ponad 300 opiniach.
Lokal dzieli adres i telefon z Kurczakami z Kentucky, więc obok pizzy zamówisz tam kurczaki, kebaby, zapiekanki i qurrito (29 zł). Pizza może być pół na pół. Ocena: 4,3 przy ponad 200 opiniach.
Ceny „od”:
To drugi szyld pod tym adresem. Cena bazowa jest ta sama co u sąsiada: Margherita Classic kosztuje 37, 49 i 60 zł za 30, 40 i 50 cm. Skład pizz i menu są jednak własne. Do wyboru jest sos pomidorowy lub biały, pizza pół na pół, własny skład i snacki.
Ceny pozostałych pizz w rozmiarze 30 cm:
Przy Cichej 2 wybiera się więc skład pizzy i warunki dostawy, a nie cenę bazową czy godziny. Ocena 4,2 pochodzi z 26 opinii.
ARDI to restauracja z salą, pubem sportowym i ogródkiem letnim, w której pizza jest jedną z pozycji. Według strony lokalu powstaje na autorskim cieście, z zestawem trzech serów i własnymi sosami; w ofercie są też chlebki pita, burgery i kanapki z grilla. O ceny pizzy zapytaj telefonicznie.
Kto pizzy nie chce, ma w dni robocze lunch. Zestaw z zupą i drugim daniem kosztuje 33 zł, samo drugie danie 27 zł, a zupa 12 zł. Lunch można zjeść na miejscu, wziąć na wynos albo zamówić z dowozem.
Bazyliszek to jedyny adres przy rynku: plac Konstytucji 3 Maja 33, telefon 533 012 180. Lista miasta wymienia tam pizzę obok makaronów, dań obiadowych, sałatek i cateringu. Menu, ceny i godziny sprawdź telefonicznie przed wyjściem z domu. Kto łączy kolację ze spacerem, znajdzie ulice wokół rynku na planie Starówki.
Kto szuka pizzy w Bartoszycach otwartej teraz, od poniedziałku do czwartku ma do 22:00 trzy adresy: Cichą 2, Grubego Benka i Pizzę z Kentucky. ARDI zamyka o 20:00, także w niedzielę. W piątek i sobotę pizzę odbierzesz przy Cichej do północy, w Pizzy z Kentucky do 23:00, a w ARDI i Benku do 22:00. Powody krótkich godzin opisuje tekst o tym, dlaczego miasto gaśnie o dwudziestej.
Dostawa kończy się wcześniej niż odbiór: z Cichej o pół godziny przed zamknięciem, z Nowowiejskiego o kwadrans. W niedzielę i od poniedziałku do czwartku to 21:30 i 21:45, a odbiór osobisty działa w obu miejscach do 22:00.
Zacznij od tego, czy jesz na miejscu, czy w domu, i dla ilu osób, a ocenę zostaw na koniec. Rozmiar liczy się bardziej, niż sugerują ceny, a Pizza Factory podaje cztery średnice.
| Pizza | 30 cm | 40 cm | 50 cm | 60 cm |
|---|---|---|---|---|
| Bronx | 37 zł | 49 zł | 60 zł | 80 zł |
| Queens | 39 zł | 51 zł | 62 zł | 84 zł |
| New York | 46 zł | 58 zł | 69 zł | 94 zł |
Powierzchnia rośnie szybciej niż cena: największa pizza to 4 razy większa powierzchnia od najmniejszej za 2,16 raza wyższą cenę (Bronx).
Dwie pizze 40 cm za 89 zł to mniej powierzchni (2513 cm² wobec 2827 cm²) niż jedna 60 cm, więc Bronx za 80 zł wygrywa. New York, Alaska i Luizjana w tym rozmiarze kosztują już więcej niż 89 zł.
W 3-paku Grubego Benka sztuka wychodzi na 33 zł (średnia) lub 43 zł (duża). Średnia i duża to nazwy rozmiarów, a nie centymetry, więc nie da się ich uczciwie zestawić z tabelą wyżej. Cena „od” bez średnicy to nie porównanie, tylko zachęta.
Nie wskażę najlepszej pizzy w Bartoszycach. Oceny nie zastąpią smaku, a liczba opinii jest u poszczególnych szyldów tak różna, od 26 do ponad 600, że same gwiazdki mówią więcej o próbie niż o pizzy.
Tak: strefy poza miastem mają Pizza Factory i Joy Pizza (według systemów zamówień obu szyldów).
The post Pizza w Bartoszycach: pizzerie, menu, ceny i dowóz first appeared on Nad Łyną.
Zanim przeczytasz
Załuski i Naruszewo to sąsiednie gminy wiejskie powiatu płońskiego, na południe od Płońska. Do Załusk jest ok. 21 km drogą i jedzie się ekspresówką, bo gmina leży po obu jej stronach. Do Naruszewa jest ok. 13 km i na ekspresówkę wjeżdżać nie trzeba.
Czasy to wyliczenie na danych OpenStreetMap z listopada 2026 r., bez korków.
| Trasa | Km | Min | Drogi |
|---|---|---|---|
| Z Płońska do Załusk | 20,6 | ok. 19 | S7, dalej ul. Zdunowska i Gminna |
| Z Płońska do Naruszewa | 12,9 | ok. 15 | DW632, DK50, DW570 |
Na mapie Załuski leżą 16–17 km w linii prostej na południowy wschód od Płońska, a Naruszewo ok. 11 km na południe. Czas z tabeli to sama jazda. Ja liczę od drzwi do drzwi, więc dokładam wyjazd z Płońska. Węzły ekspresówki i przejazd całego odcinka opisuje tekst S7 z Płońska do Czosnowa.
Rolnictwo jest wiodącą funkcją gminy Załuski (tak opisuje ją strona gminy), ale przybywa też zabudowy mieszkaniowej, którą gmina wiąże z bliskością aglomeracji warszawskiej. Gmina leży przy południowo-wschodniej granicy powiatu, a wieś Załuski jest jej siedzibą.
Naruszewo, siedziba gminy, leży nad Naruszewką, dopływem Wkry, i ma na miejscu podstawowe usługi. W promieniu 3 km od centrum OpenStreetMap notuje aptekę, Mazowiecki Bank Spółdzielczy i market Dino.
Załuski są mniejsze i leżą przy S7, Naruszewo jest większe i bardziej leśne. Powierzchnię i ludność podaje Bank Danych Lokalnych GUS, resztę Wikipedia (użytki za 2002 r.).
| Załuski | Naruszewo | |
|---|---|---|
| Powierzchnia | 108,5 km² | 159,5 km² |
| Mieszkańcy (koniec 2025 r.) | 5398 | 5780 |
| Użytki rolne | 81% | 77% |
| Użytki leśne | 8% | 17% |
| Sołectwa | 30 | 32 |
| Dostęp do S7 | gmina leży po obu stronach S7 | S7 nie przebiega przez gminę, dojazd drogą DW571 |
Kto codziennie jeździ do Warszawy, ma bliżej do S7 w Załuskach, bo ekspresówka przecina tę gminę. Kto szuka lasu na spacer, wybiera Naruszewo. Położenie obu gmin na tle pozostałych gmin powiatu płońskiego pokazuje mapa powiatu.
Po pracy zdążysz tylko w Załuskach. Według stanu z listopada 2026 r. Urząd Gminy Załuski przyjmuje w czwartki do 18:00, a Urząd Gminy Naruszewo najpóźniej do 16:00.
| Urząd | Adres | Kod pocztowy | Numer telefonu | Godziny |
|---|---|---|---|---|
| Urząd Gminy Załuski | ul. Gminna 17, Załuski | 09-142 | 23 661 90 13 | pn–śr 8:00–16:00, czw 8:00–18:00, pt 8:00–14:00 |
| Urząd Gminy Naruszewo | Naruszewo 19A | 09-152 | 23 663 10 51 | pn–pt 8:00–16:00; kasa (pok. 13, I piętro) pn–pt 8:00–14:30 |
Strona gminy Załuski wymienia też bezpłatne porady prawne dla mieszkańców gminy: czwartki 16:00–17:30, pok. 19, I piętro. W Naruszewie kasa kończy o 14:30, więc płatność gotówką przy kasie trzeba zaplanować wcześniej.
Z Załusk do Naruszewa jest 16,4 km i ok. 18 minut, bez cofania się przez Płońsk: odcinek S7, a potem DW571. Przed wyjazdem sprawdź komunikat GDDKiA o węźle Przyborowice.
DW571 zaczyna się w Nowym Naruszewie i biegnie przez Drochowo, Krysk, Słotwin, Przyborowice Dolne i Przyborowice Górne, gdzie dochodzi do S7.
Wspólnymi sąsiadami obu gmin są Płońsk i gmina Czerwińsk nad Wisłą. Załuski graniczą jeszcze z Jońcem i Zakroczymem, a Naruszewo z Bulkowem, Dzierzążnią, Małą Wsią i Wyszogrodem.
The post Załuski i Naruszewo: dojazd z Płońska, urzędy i różnice appeared first on Płońskie Sprawy.
Odpowiedź w trzech zdaniach
Jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) to zorganizowana działalność zarobkowa, którą jedna osoba fizyczna prowadzi we własnym imieniu i w sposób ciągły. Wpis do CEIDG jest bezpłatny, a właściciel odpowiada za długi firmy całym majątkiem. Stałe składki w 2026 r. wynoszą od 432,54 zł miesięcznie na uldze na start do 2220,83 zł przy pełnym ZUS, przy minimalnej składce zdrowotnej i bez chorobowego.
Jako forma prawna JDG nie ma odrębnej osobowości prawnej: firma i jej właściciel to prawnie ta sama osoba. Umowy, zobowiązania i podatki dotyczą więc człowieka, a nie osobnego podmiotu.
Właściciel, całym swoim majątkiem, także prywatnym. Wierzyciel firmy może dochodzić należności z majątku prywatnego właściciela, bo rozdziału między majątkiem firmy a osobistym nie ma.
Odpowiedzialność obejmuje też majątek wspólny małżonków, jeśli nie mają rozdzielności majątkowej. Współmałżonek może wtedy odpowiadać za zobowiązania firmy z całego majątku wspólnego albo z jego wybranych składników (informacja BGK). Kto ma współmałżonka, powinien sprawdzić ustrój majątkowy przed pierwszą większą umową, a nie po niej.
Wpis jest bezpłatny, a stały miesięczny koszt zależy od etapu składek ZUS i formy opodatkowania. Tabela łączy składki społeczne ze stawek ZUS na 2026 r. (stopa wypadkowa 1,67%, razem ze składkami na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy) ze składką zdrowotną. Zdrowotna to minimum dla skali i liniowego albo stawka ryczałtowa do 60 000 zł przychodu.
| Etap (2026) | Społeczne bez / z chorobowym | Razem: skala lub liniowy, minimum zdrowotnej 432,54 zł | Razem: ryczałt do 60 000 zł, zdrowotna 498,35 zł |
|---|---|---|---|
| Ulga na start, 6 mies. | 0 zł | 432,54 zł | 498,35 zł |
| Preferencyjne, 24 mies. | 420,86 / 456,18 zł | 853,40 / 888,72 zł | 919,21 / 954,53 zł |
| Pełny ZUS | 1788,29 / 1926,76 zł | 2220,83 / 2359,30 zł | 2286,64 / 2425,11 zł |
Największy skok kosztu to przejście z preferencyjnych składek na pełny ZUS. Chorobowe jest dobrowolne i daje prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Składek na oba fundusze nie płaci kobieta od 55. i mężczyzna od 60. roku życia.
Etapy składek następują po sobie:
Firmy o niskich przychodach mogą skorzystać z małego ZUS plus, w którym podstawa zależy od dochodu z poprzedniego roku.
Na skali i liniowym składka zdrowotna rośnie z dochodem powyżej minimum: to 9% dochodu na skali i 4,9% na liniowym. Minimalna składka obowiązuje od lutego 2026 do stycznia 2027.
Na ryczałcie zdrowotna zależy od przychodu od początku roku. Poza kwotą z tabeli są dwa wyższe progi: 830,58 zł do 300 000 zł i 1495,04 zł powyżej tej kwoty.
Stawki i własne warunki sprawdź w ZUS i urzędzie skarbowym, a w sprawach majątkowych u prawnika.
Miesięczny koszt na skali lub liniowym (minimum zdrowotnej, bez chorobowego). Dane: ZUS, 2026
Oprócz składek wydatki zależą od rodzaju firmy:
Przy niskich kosztach sprawdza się ryczałt, a przy wysokich kosztach liczy się podatek od dochodu. Najpierw policz roczne koszty firmy, dopiero potem porównuj stawki.
| Forma | Podstawa | Stawka | Kwota wolna | Wspólne rozliczenie | Zdrowotna |
|---|---|---|---|---|---|
| Skala podatkowa | dochód | 12% do 120 000 zł, 32% od nadwyżki | 30 000 zł | tak | 9% dochodu |
| Podatek liniowy | dochód | 19% | brak | nie | 4,9% dochodu |
| Ryczałt | przychód | od 2% do 17%, zależnie od rodzaju działalności | brak | nie | stawka wg progów przychodu |
Ryczałt nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodu, a przy tej formie nie przysługuje ulga na dziecko. Karty podatkowej nie wybierze nikt, kto zakłada firmę od 1 stycznia 2022 r.
Rozliczenia, ewidencję i zgłaszanie zmian prowadzi właściciel samodzielnie, chyba że zleci je biuru.
Wniosek składa się online przez Biznes.gov.pl, bez opłaty. Od 1 listopada 2026 r. to jedyna droga i potrzebny jest profil zaufany albo podpis kwalifikowany. Wyjątek dotyczy małoletnich: ich wniosek papierowy składa się w urzędzie gminy lub miasta albo wysyła pocztą, z podpisem poświadczonym przez notariusza.
Kreator przygotowuje wpis oraz zgłoszenia do ZUS lub KRUS, GUS i urzędu skarbowego. NIP nadawany jest w ciągu 1 dnia roboczego, REGON w ciągu 7 dni. Zgłoszenie do ubezpieczeń trzeba złożyć w ciągu 7 dni od startu. Urząd Skarbowy w Sochaczewie mieści się przy ul. Władysława Grabskiego 4.
JDG daje prostotę i niski próg wejścia, ale w zamian właściciel bierze na siebie osobiste ryzyko i nie ma ochrony pracowniczej.
Zalety:
Wady:
Stałe składki trzeba uwzględnić już wtedy, gdy zaczynasz planować budżet domowy, zwłaszcza przy nieregularnych wpływach.
Spółka z o.o. to osobny podmiot, który odpowiada własnym majątkiem, ale kosztuje więcej formalności. Wymaga kapitału zakładowego od 5000 zł i pełnej księgowości. Zysk jest opodatkowany CIT, a przy wypłacie dywidendy dochodzi podatek od dywidendy.
Tak, a składki zależą od tego, czy etat daje co najmniej minimalne wynagrodzenie, czyli w 2026 r. 4806 zł brutto. Wtedy z działalności nie płaci się składek społecznych, ale składka zdrowotna z działalności zostaje (zasady z Biznes.gov.pl). Przy niższej pensji składki społeczne płaci się także z działalności. Próg dotyczy kwoty brutto, a różnicę między nią a tym, co zostaje na rękę, wyjaśnia tekst o brutto a netto.
Wyjątek dotyczy zdrowotnej: pracownik z podstawą nieprzekraczającą minimalnego wynagrodzenia nie płaci jej z działalności, gdy rozlicza się ryczałtem, a przychody z firmy nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia miesięcznie. Przed startem sprawdź w umowie o pracę zakaz konkurencji.
Tak, gdy opłacasz składki, ale niska podstawa daje niższe świadczenie: im mniej odprowadzasz, tym mniej wypłaci się później. Okres ulgi na start nie buduje kapitału emerytalnego, bo składek społecznych wtedy nie ma. Dlatego część pieniędzy warto odkładać osobno, jak opisuje tekst o oszczędzaniu pieniędzy.
Ein schönes Exemplar eines mittelgroßen Ameisenhaufens. Von diesen gibt es im "Hexenwald" unzählige, in unterschiedlichsten Größen. Man muss stellenweise echt aufpassen, dass man keine der Ameisenstraßen zertrampelt, wenn man vor lauter Begeisterung der Natur, vergisst auch den Boden im Auge zu behalten.
#nature #natur #outdoors #outdoor #wandern #hiking #mikroabenteuer #münsterland #peertube #denmark @Outdoor
mögen das
teilten dies erneut
Outdoor hat dies geteilt.
mögen das
stachelvieh hat dies geteilt.
Sedno
Ryż w Thermomixie gotuje się w koszyczku zanurzonym w 1000 g osolonej wody. W przepisie bazowym ilość wody jest stała, niezależnie od tego, ile ryżu wsypiesz do koszyczka. Program trwa około 20 minut w 100°C na niskich obrotach, a dokładny czas zależy od tego, co producent ryżu napisał na opakowaniu.
W przepisie bazowym wody nalewa się zawsze 1000 g, a ryżu do koszyczka wsypuje się od 50 do 350 g. Tak zakłada przepis „Gotowanie ryżu” z Cookidoo (r55350). Woda trafia do naczynia miksującego, ryż do koszyczka.
Proporcje na jeden wsad:
Woda się nie zmienia, bo ryż gotuje się w jej nadmiarze, a koszyczek po programie go odsącza. Dlatego dla małej i dużej porcji nalewasz tyle samo, a zmieniasz tylko zawartość koszyczka. Oliwa i masło są dodatkiem do wody, nie do ryżu.
Przy 350 g jesteś na górnej granicy z przepisu. Na większą rodzinę wolę ugotować dwa wsady, niż przekraczać ją na oko.
Program trwa około 20 minut, gdy ryż według opakowania gotuje się 12-16 minut. Przy ryżu o innym czasie z opakowania dopasuj czas programu.
Ustawienia z wariantów TM31 i sushi pochodzą z przepisów użytkowników przepisownia.pl.
| Wariant | Woda | Ryż | Ustawienia | Czas |
|---|---|---|---|---|
| Bazowy | 1000 g | 50-350 g | 100°C, obr. 1 (jak w przepisach użytkowników) | 25 min łącznie |
| TM31 | 1000 g, ½ łyżeczki soli | 100 g | 100°C, obr. 1 | 25 min (program) |
| Ryż do sushi | 1-2 cm nad ryżem | 100 g na osobę | 100°C, obr. 1-1,5 | 15 min |
Modele nie zmieniają proporcji. Przepis bazowy jest oznaczony jako zgodny z TM7, TM6 i TM5, więc ustawienia są w nich takie same. Starszy TM31 ma w przepisach użytkowników tę samą zasadę, tylko dla mniejszej porcji.
Koszyczek chroni ryż przed przywieraniem do dna naczynia. Po kolei:
Sypki ryż zależy od trzech rzeczy:
Ryż zostawiony w koszyczku nad gorącą wodą dalej mięknie, dlatego po sygnale od razu go wyjmuję. Przepis bazowy jest przygotowany dla ryżu długoziarnistego. Basmati należy do tej grupy, więc gotuj go według czasu z opakowania. Klasyczną metodę opisuje tekst o tym, jak ugotować ryż na sypko w garnku.
Warzywa możesz gotować jednocześnie w Varomie. Varoma korzysta z pary z gotującej się wody, więc warzywa gotują się równolegle z ryżem. Zasady gotowania warzyw na parze opisuje osobny tekst.
Na sushi odmierz 100 g ryżu na osobę i płucz 4-6 razy, aż woda będzie przezroczysta. Zaprawę z octu ryżowego, cukru i soli dodaj do ryżu po przestudzeniu. Więcej o ryżu do sushi znajdziesz w osobnym tekście.
Liczby z tego tekstu dotyczą gotowania w koszyczku, więc nie przenoś ich na gotowanie bez niego. Ryż w woreczkach to osobna technika z własnym czasem i ilością wody.
Resztkę ryżu przerobisz w naczyniu miksującym razem z dodatkami: wystudzony ryż miksuj 10 sekund na obrotach wstecznych, obroty 3.
farben des herbstes: braun
im gras
unter den bäumen
warten gefallene
früchte gelb noch
doch nagt schon
der alles gleich
machen wird was
einst lebte
punkte erst
dann flächen
wachsend bis
all das gelb
vom braun
vertilgt
stachelvieh.de/2026/11/03/farb…
@Friendica Admins @Friendica Support
Hallo Leute, was ist den mit den "Friendica Directorys" los ? Die zeigen seit einigen Tagen, dass unsere Instanzen eine "Outdated Version" fahren - und zwar alle.
Eine neuere Version von Friendica gibts doch noch gar nicht. Zählt da ein Automatismus etwa auch RCs ???
Christoph S mag das.
teilten dies erneut
teilten dies erneut
@Michael 🇺🇦 @Andreas vom Zwenkauer See So, I believe the trouble started when Anubis was implemented on git.friendi.ca, as the directory queries the following URLs to determine the current stable and develop versions:
- git.friendi.ca/friendica/frien…
- git.friendi.ca/friendica/frien…
These currently are protected by an Anubis challenge which the simple URL fetch we perform cannot complete.
@utzer (on squeet.me) Can you please add an exception for these two paths in the Anubis configuration? You would have to add an ALLOW rule using the Common Expression Language Anubis uses: anubis.techaro.lol/docs/admin/…
teilten dies erneut
Hypolite Petovan mag das.
Hypolite Petovan mag das.
teilten dies erneut
Hypolite Petovan mag das.
teilten dies erneut
utzer mag das.
friendica@fhloston:~/friendica-directory/friendica/cache$ cat dev_version
{"lifetime":1793916185,"data":"2026.11-dev"}
friendica@fhloston:~/friendica-directory/friendica/cache$ cat stable_version
{"lifetime":1793916185,"data":"2026.05"}utzer mag das.
mögen das
Sedno
Całe kawałki wieprzowiny, wołowiny i jagnięciny są bezpieczne od 63°C w najgrubszym miejscu, po krótkim odpoczynku. Mięso mielone potrzebuje 71°C, a każdy drób 74°C. Mierzy się to termometrem szpilkowym, bo ani zegar, ani kolor niczego nie gwarantują. Wyższe wartości w przepisach na wieprzowinę czy wołowinę to kwestia smaku i tekstury, nie bezpieczeństwa.
Minima w tabeli podaje FSIS (Food Safety and Inspection Service), czyli służba bezpieczeństwa żywności w Departamencie Rolnictwa USA.
| Mięso / element | Minimum w środku | Efekt i uwagi |
|---|---|---|
| Wieprzowina, całe kawałki (schab, karkówka, surowa szynka, polędwiczka) | 63°C + 3 min odpoczynku | Soczysta 63-68°C, dobrze wypieczona od 70°C |
| Wołowina i cielęcina, całe kawałki | 63°C + 3 min odpoczynku | Stopnie wysmażenia opisane niżej |
| Jagnięcina, całe kawałki | 63°C + 3 min odpoczynku | Te same zasady co przy wołowinie |
| Mielone wieprzowe, wołowe i jagnięce | 71°C | Niższych stopni wysmażenia nie ma |
| Drób: kurczak, indyk, gęś, kaczka (udo i pierś) | 74°C | Mierz w najgrubszej części |
| Drób mielony i farsz w tuszce | 74°C | Mierz w środku grubszej porcji |
| Wyroby parzone | 68-72°C | Wędzonki: wieprzowina 70°C, drób 74°C |
Progi zależą od tego, gdzie siedzą bakterie. W całym kawałku są na powierzchni, więc próg jest niższy. W mielonym powierzchnia zostaje wmieszana w całość, dlatego próg jest wyższy. Drób ma własny, najwyższy próg.
Starsze przepisy powstały, zanim zalecenia się zmieniły. W 2011 roku USDA obniżyło zalecaną temperaturę dla całych kawałków wieprzowiny z 71°C do 63°C. Stąd przepisy każące piec do 70°C i więcej.
Surowa szynka, świeża i niewędzona, podlega tej samej zasadzie co schab czy karkówka. Według wittpolska.pl wieprzowina jest soczysta przy 63-68°C, a dobrze wypieczona od 70°C. Chudy schab wyjmuję przy dolnej granicy tego zakresu, bo każdy stopień powyżej to już sucha deska. Samo pieczenie opisuje tekst o pieczeniu schabu w piekarniku.
Kurczak musi mieć 74°C w najgrubszej części. Dotyczy to uda i piersi, a indyk i gęś mają ten sam próg. Farsz w tuszce też musi dojść do tej temperatury.
Przy drobiu nie ma zakresów, w których wolno zatrzymać się wcześniej. Całą obróbkę opisuje tekst o pieczeniu całego kurczaka.
Wołowina i jagnięcina dają największy wybór, bo cały kawałek można zatrzymać na różnych etapach. Zakresy wg wittpolska.pl:
Zakresy poniżej minimum z tabeli to stopnie wysmażenia całego kawałka, np. steku albo rostbefu, wybierane według smaku. Mielonego nie dotyczą nigdy: mielona wołowina i jagnięcina potrzebują 71°C.
Termometrem szpilkowym wbitym w najgrubsze miejsce kawałka, nie zegarem i nie okiem.
Po wyjęciu z piekarnika temperatura w środku jeszcze rośnie, bo ciepło z zewnętrznych warstw przesuwa się do rdzenia. Przy wołowinie i wieprzowinie możesz więc wyjąć mięso kilka stopni przed celem i dać mu odpocząć przez wymagane 3 minuty. Przy drobiu mierz do pełnego progu z tabeli.
Nakłuwanie widelcem i oglądanie soku nie dają odpowiedzi. Termometr za kilkadziesiąt złotych kosztuje mniej niż jedna przesuszona pieczeń.
Bakterie giną powyżej 60°C, tym szybciej, im jest goręcej. W przedziale 4-60°C, nazywanym strefą zagrożenia, namnażają się najszybciej. Progi z tabeli to połączenie temperatury i czasu, dlatego przy całych kawałkach liczy się też odpoczynek, a nie sama liczba na wyświetlaczu.
Próg dla drobiu jest najwyższy, bo to on częściej przenosi Salmonellę. Tabela nie obejmuje metody sous vide.
Do pieczeni ustawia się piekarnik na 160-180°C. Na pierwsze 10-15 minut można dać 200-220°C, żeby mięso się zrumieniło.
To jednak temperatura komory, nie mięsa. Komora może mieć 70°C, kiedy środek szynki ma dopiero 50°C, więc ustawienie piekarnika nic nie mówi o stanie rdzenia.
Po zrumienieniu można obniżyć piekarnik do 120-140°C (zychowicz.pl). Przekrój wychodzi wtedy równiejszy, ale pieczenie trwa dłużej. Przy termoobiegu ustawia się niższą temperaturę. W rękawie o upieczeniu też decyduje termometr w środku, a nie ustawienie.
Więcej o ustawieniach w tekście o trybach i temperaturze piekarnika.
Zasada jest ta sama: liczy się rdzeń, zmienia się tylko temperatura ośrodka, w którym mięso dochodzi.
Parzenie odbywa się w wodzie o temperaturze 75-80°C, do uzyskania 68-72°C w środku (pieczoneiwedzone.pl). Wody nie doprowadzaj do wrzenia: kawałek ma się dogrzewać łagodnie, nie gotować. Tak samo dogrzewa się w wędzarni, tyle że tam ośrodek ma 75-85°C.
Tak, różowy kolor nie przesądza o niedopieczeniu. Wieprzowina upieczona do 63°C bywa różowawa, a prawidłowo upieczony drób też potrafi mieć różowy odcień. Niedopieczone mięso bywa za to szare.
Kolor nie jest więc wiarygodnym wskaźnikiem upieczenia ani bezpieczeństwa. Sok też nie musi być przezroczysty. Różowy środek karkówki upieczonej do właściwej temperatury nie powinien niepokoić, o czym więcej w tekście o pieczeniu karkówki.
W skrócie
Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry (LWHiS) to przegląd kabaretowy Lidzbarskiego Domu Kultury (LDK), organizowany od 1976 roku. W ostatnich latach odbywa się w sierpniu: turniej o Złotą Szpilkę w sali LDK i Kabaretowa Noc pod Gwiazdami w amfiteatrze pod zamkiem, 24 km od Bartoszyc. Wieczorne pokazy trwają dłużej, niż kursuje ostatni bus powrotny o 20:41, więc jedziesz autem albo nocujesz w Lidzbarku.
W ostatnich latach przegląd przypada na sierpień i trwa od dwóch do czterech wieczorów. Ostatnia, 47. edycja odbyła się 20 i 21 sierpnia 2026 roku.
Nie zawsze tak było. Pierwsza edycja odbyła się w lutym, a 37. w lipcu 2016 roku.
| Rok | Termin | Co wiadomo |
|---|---|---|
| 2013 | 15 sierpnia | pokaz o 17:00 |
| 2017 | 19 sierpnia | pokaz o 19:30 |
| 2022 | 19 sierpnia | 43. edycja, pokaz o 18:00 |
| 2024 | 9 sierpnia | pokaz o 19:00 |
| 2025 | 14-17 sierpnia | cztery dni przeglądu |
| 2026 | 20-21 sierpnia | 47. edycja, turniej o 18:00, gala o 19:30 |
Terminy 2013-2024 pochodzą z KupBilecik, termin 2026 z lwhis.pl, a edycji 2025 z wpisu organizatora. Termin kolejnej edycji organizator ogłasza na stronie przeglądu i w zapowiedziach LDK.
Turniej o Złotą Szpilkę to konkurs dla młodych kabaretów i komików. W 2026 roku odbył się 20 sierpnia o 18:00 w sali LDK. Prowadził go Tomasz Jachimek, a w jury zasiedli Tomasz Majer („Bajer” z Kabaretu Hrabi), Katarzyna Pakosińska i Andrzej Ballo. O nagrodę walczyli Fair Play Crew, Olek Talkowski, Karol Kopiec, Twórczy Kabaret, Grupa „Flanele” i Bartek Chmiel. Grand Prix to Złota Szpilka, która co roku ma inną formę.
Kabaretowa Noc pod Gwiazdami odbyła się 21 sierpnia o 19:30 w amfiteatrze. Gala nosiła tytuł „Powrót Mistrzów, czyli kogo tu nie było” i świętowała 50-lecie przeglądu. Prowadzili ją Artur Andrus, Andrzej Poniedzielski i Marzena Rogalska. Na scenie pojawili się m.in. Kabaret Hrabi z Wojtkiem Kamińskim, Katarzyna Pakosińska, Szymon Majewski i Czesław Mozil, a z nimi laureaci turnieju. Nagrania Nocy są w TVP VOD.
Gdybym miała wybrać jeden wieczór, zdecydowałaby ciekawość: na turnieju zobaczysz nowe nazwiska, na Nocy pod Gwiazdami te znane.
W programie 2026 nie było wieczoru stand-upu, ale w poprzednich edycjach, na przykład 45., był on osobnym wieczorem. Przy okazji możesz zajrzeć na Aleję Polskiego Kabaretu przy alei Feliksa Kaczyńskiego w Lidzbarku. Od 2009 roku laureaci Złotej Szpilki i osobowości festiwalu odsłaniają tam co roku kolejną płytę pamiątkową.
Turniej odbywa się w sali Lidzbarskiego Domu Kultury przy ul. Słowackiego 4, a gala w Amfiteatrze Miejskim przy Placu Młyńskim 6, tuż obok zamku biskupów warmińskich. Amfiteatrem zarządza LDK.
Sala daje dach nad głową, amfiteatr nie. Widzowie piszący w 2014 roku na KupBilecik narzekali na brak zadaszenia. W czasie deszczu parasole zasłaniały scenę i telebim, a sektor C leżał tak daleko z boku, że sceny nie było widać.
W Lidzbarku sierpień to najcieplejszy miesiąc: średnio 18,7°C i 68 mm opadu (Open-Meteo, ERA5, lata 2016-2025), więc deszcz wieczorem jest realnym ryzykiem. Nie warto brać miejsc w skrajnym bocznym sektorze, bo scena jest tam słabo widoczna. Zamiast parasola lepsza jest peleryna przeciwdeszczowa, która nie zasłania widoku sąsiadom.
Bilety na edycję 2026 sprzedawano przez system biletowy Lidzbarskiego Domu Kultury, „Bilety Ignacy”, z którego korzysta też Kino Ignacy. Link „Kup bilet” prowadził osobno do turnieju i osobno do Nocy pod Gwiazdami, więc na dwa wieczory trzeba kupić dwa bilety. We wcześniejszych latach sprzedaż obsługiwał KupBilecik.
Pierwsze Lidzbarskie Biesiady Humoru i Satyry odbyły się 29 lutego 1976 roku i trwały trzy dni, zimą, nie w sierpniu. Lidzbarski Dom Kultury określa swój przegląd jako najstarszy ogólnopolski przegląd kabaretowy. Jego patronem jest biskup Ignacy Krasicki, który spędził w Lidzbarku prawie 30 lat.
Nazwa nawiązywała do czwartkowych obiadów króla Stanisława Augusta, na których bywał Krasicki. Patronat ideowo-artystyczny objęła redakcja tygodnika „Szpilki”. W pierwszym turnieju zgłosiło się sześć amatorskich zespołów z dawnego województwa olsztyńskiego, m.in. „Dziura” z Olsztyna, „Gwuść” ze Szczytna i „Symsar” z Lidzbarka. Od trzeciej edycji przegląd ma zasięg ogólnopolski.
Najważniejsze daty:
Te przerwy tłumaczą, czemu w 2026 roku była dopiero 47. edycja.
Z Bartoszyc do Lidzbarka jest 24 km drogą DK51: autem 25-27 minut, busem 28-37 minut. O wyborze środka transportu decyduje jednak powrót, nie dojazd.
Autem wracasz, kiedy tylko chcesz, a nie dopiero po ostatnim kursie. Bezpłatny parking jest m.in. przy amfiteatrze, od ul. Kopernika (dane mazurytravel.pl). Warianty dróg opisuje osobny tekst o trasie do Lidzbarka Warmińskiego.
Ostatni RIK z Mławskiej do Bartoszyc odjeżdża o 20:41. Sam dojazd jest prosty: busy do Lidzbarka dowożą na przystanek Mławska, skąd jest kilka minut pieszo do zamku i rynku (rozkłady z września 2026).
Wieczorne odjazdy RIK z Mławskiej do Bartoszyc są codziennie o:
W 2026 roku turniej zaczynał się o 18:00, a Noc pod Gwiazdami o 19:30, więc ostatni bus odjeżdżał w trakcie obu wieczorów. Nie liczyłabym na niego przy żadnym z nich. Najlepiej jechać autem we dwoje albo zostać na noc.
Tak, jeśli jedziesz bez auta albo planujesz oba wieczory. Ceny z października 2026 (Booking):
Pełniejszą listę znajdziesz we wpisie o noclegach w Lidzbarku Warmińskim.
W Bartoszyckim Domu Kultury, bez dojazdu. Najbliżej, 20 listopada 2026 roku, wystąpi tam Kabaret Trzecia Strona Medalu.
Wiosną, 8 kwietnia 2027 roku, przyjedzie Kabaret Ani Mru-Mru. Bilety kosztują od 95,58 zł na pierwszy występ i od 116,82 zł na drugi (biletyna.pl, wrzesień 2026). Kolejne terminy zbiera kalendarz wydarzeń w Bartoszycach.
The post Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry: historia, program, bilety i dojazd z Bartoszyc first appeared on Nad Łyną.
Zanim przeczytasz
Sochocin to małe miasto nad Wkrą w powiecie płońskim, które prawa miejskie odzyskało w 2021 r. Na samo miasteczko wystarczy krótki postój. Zobaczysz kościół św. Jana Chrzciciela, układ centrum i ślady tradycji guzikarskiej. Dzień wypełni dopiero dolina rzeki i okolica z dworcem w Gąsocinie oraz trasą rowerową.
Sochocin leży nad Wkrą, na północny wschód od Płońska, i jest jedną z gmin powiatu płońskiego. Dojazd zaczyna się w Płońsku, więc najpierw sprawdź, jak dojechać do Płońska.
W centrum zobaczysz:
Guzikarstwo jest znakiem rozpoznawczym okolicy i stąd nazwa ulicy Guzikarzy, przy której mieści się dziś urząd miasta i gminy.
Rzeka płynie tu przez tereny zielone: według danych z 2002 r. użytki leśne zajmują 27% powierzchni gminy. Okolica należy do obszaru „Zielone Płuca Polski”, a w pobliżu rośnie dąb „Uparty Mazur”, pomnik przyrody. Nazwa nawiązuje do dawnego określenia mieszkańców północnego Mazowsza, czyli Mazurów.
Rzekę najlepiej obejrzeć z dwóch mostów:
W Sochocinie działa też wypożyczalnia kajaków. Przy małych dzieciach wybieram krótki spacer brzegiem i obejrzenie rzeki z mostów, bo cały dzień na wodzie to dla nich za długo.
Dla miłośników kolei celem jest dworzec w Gąsocinie. Budynek pochodzi z 1877 r. i reprezentuje XIX-wieczny styl architektury rosyjskiej.
Rowerzystów przyciąga ścieżka Ciechanów – Gołotczyzna, którą Komoot uznaje za najpopularniejszą atrakcję okolicy. Jest prosta, a nawierzchnia solidna. Inne trasy rowerowe wokół Płońska zebraliśmy w osobnym tekście.
Najlepiej od maja do września, gdy do doliny i na rower da się wyjechać bez zimna. Średnie z lat 2016-2025 (dane Open-Meteo, ERA5):
| Miesiąc | Średnia temp. (°C) | Opad (mm) |
|---|---|---|
| Maj | 13,8 | 67 |
| Czerwiec | 19,1 | 67 |
| Lipiec | 19,7 | 83 |
| Sierpień | 19,7 | 74 |
| Wrzesień | 15,4 | 58 |
Lipiec i sierpień są najcieplejsze, ale lipiec ma też najwięcej opadów. Na spacer z dziećmi wybieram wrzesień, bo jest najsuchszy, choć chłodniejszy.
W lipcu odbywa się Festiwal smaków nad Wkrą, czyli dzień mieszkańca Sochocina (w 2024 r. 6 lipca). To piknik plenerowy organizowany przez samorząd i MGOK, ze stoiskami kół gospodyń wiejskich i Izby Pamiątkowej Guzikarstwa oraz z orkiestrą dętą.
W promieniu 3 km od centrum OpenStreetMap notuje następujące miejsca:
Gdy wycieczka ma trwać dwa dni, sprawdź noclegi w Płońsku.
Tak, ale z przerwą w historii. Prawa miejskie Sochocin otrzymał w 1385 r., podaje angielska Wikipedia.
Ponownie jest miastem od 1 stycznia 2021. Gmina zmieniła się wtedy z wiejskiej w miejsko-wiejską. Wcześniej miejscowość była siedzibą gminy zbiorowej, potem gromady, a od 1973 r. znów gminy.
Liczba mieszkańców dotyczy całej gminy, nie samego miasta. Na koniec 2020 r. gminę zamieszkiwało 5737 osób.
The post Sochocin i dolina Wkry: co zobaczyć appeared first on Płońskie Sprawy.
Odpowiedź w trzech zdaniach
W listopadzie 2026 r. nie ma krajowej dotacji na same panele, bo program Mój Prąd zamknięto. Otwarty program Przydomowe Magazyny Energii daje do 19 000 zł, ale wyłącznie na magazyn. Koszt samych paneli właściciel domu odlicza w uldze termomodernizacyjnej. O wyborze ścieżki decyduje jedno pytanie: czy instalacja ma mieć magazyn energii.
Bezzwrotne dofinansowanie do fotowoltaiki w 2026 roku dają Przydomowe Magazyny Energii (PME2) i Czyste Powietrze, a ulga termomodernizacyjna jest odliczeniem od dochodu.
| Program | Na co | Kwota maks. | Stan w listopadzie 2026 |
|---|---|---|---|
| Mój Prąd 6.0 | PV i magazyny | 28 000 zł | zamknięty 12.09.2025 |
| Program przejściowy z KPO | PV 2–20 kW i magazyny | – | zamknięty |
| Przydomowe Magazyny Energii (PME2) | magazyn energii i ciepła, bez samych paneli | 19 000 zł na PPE | otwarty do 1.10.2027 |
| Ulga termomodernizacyjna | PV i magazyn | odliczenie do 53 000 zł | stała |
| Czyste Powietrze | PV tylko z wymianą źródła ciepła | – | trwa |
| Grant OZE (BGK) | budynki wielorodzinne | do 50% kosztów | – |
Zasady rozliczania prosumenta z siecią w net-billingu opisuje tekst jak działa instalacja fotowoltaiczna. Przy wyborze programu radzę zacząć od jednego rozróżnienia: jeśli chodzi o same panele, wchodzi w grę ulga, a jeśli o panele z magazynem, trzeba sprawdzić PME2.
Nabór Mój Prąd 6.0 skończył się 12.09.2025 r., gdy wyczerpał się budżet 1,85 mld zł. Edycja 7.0 w dotychczasowej formule nie ruszy.
Maksymalne dofinansowanie w edycji 6.0 wynosiło 28 000 zł, do 50% kosztów:
Program przejściowy z KPO kontynuował Mój Prąd 6.0. Miał budżet 335 mln zł i refinansował koszty już poniesione. Jest zamknięty, a NFOŚiGW nie planuje kolejnych dogrywek.
PME2 przyjmuje wnioski do 1.10.2027 r. albo do wyczerpania środków. W 2027 r. dotacja więc istnieje, ale na magazyny, nie na same panele.
Dotację do fotowoltaiki program przyznaje tylko na magazyn: do 30% kosztów kwalifikowanych, najwyżej 800 zł za 1 kWh. Maksymalna kwota z tabeli dotyczy jednego punktu poboru energii (PPE), a pieniądze pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego (budżet 1 mld zł według komunikatu NFOŚiGW z 2 października 2026 r.).
| Element | Intensywność | Maks. kwota |
|---|---|---|
| Magazyn energii przy net-billingu | do 30%, najwyżej 800 zł za 1 kWh | 16 000 zł |
| Magazyn energii przy net-meteringu | do 30%, najwyżej 800 zł za 1 kWh | 8 000 zł |
| Magazyn ciepła | – | 1 000 zł |
| Premia za falownik wyprodukowany w UE | – | 2 000 zł |
| Łącznie na jeden PPE | – | 19 000 zł |
PME2 działa jak refundacja: program zwraca koszty poniesione od 1.11.2025 r. Przy składaniu wniosku sprzęt musi być już kupiony, zamontowany, opłacony i zgłoszony do operatora sieci (OSD).
Magazyn w PME2 musi spełnić cztery warunki:
Przy instalacji 8 kW oznacza to magazyn o pojemności co najmniej 16 kWh. Magazyn ciepła ma mieć minimum 100 l. Od instalatora wymagałbym zgodności z warunkami PME2 na piśmie jeszcze przed wpłatą, bo pieniądze wracają dopiero po montażu.
Wydatki na mikroinstalację fotowoltaiczną odlicza się od dochodu w zeznaniu rocznym, do 53 000 zł na podatnika. To jedyna działająca ścieżka dla samych paneli.
Warunki ulgi:
Wydatku pokrytego dotacją z PME2 nie da się odliczyć, więc magazyn rozlicza się w PME2, a panele w uldze. Tej samej faktury nie rozlicza się dwa razy.
Tak, ale tylko razem z wymianą starego źródła ciepła. Dotyczy to właścicieli domów jednorodzinnych.
Kto myśli o pompie ciepła i panelach, powinien planować oba wydatki razem. W części wariantów programu obowiązują kryteria dochodowe, więc przed zakupami trzeba sprawdzić, w którym wariancie mieści się gospodarstwo.
Wniosek składa się przez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) po montażu i zgłoszeniu instalacji do OSD. To nie formalność: według NFOŚiGW do 14.03.2025 r. w Mój Prąd 6.0 ponad 40% rozpatrywanych wniosków wracało do poprawy lub uzupełnienia.
Do wniosku potrzebne są imienne faktury i potwierdzenia zapłaty, zaświadczenie OSD o mocy i dacie zgłoszenia instalacji oraz protokół odbioru podpisany przez wnioskodawcę i wykonawcę. Instalacji dofinansowanej z innych źródeł nie wolno zgłosić ponownie. Najczęstszy błąd to urządzenia, które nie spełniają kryteriów programu.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed ofertami „gwarantowanej dotacji” i płatnej rejestracji wniosku. Szczegóły programów publikują tylko NFOŚiGW i MKiŚ.
Bezpłatnie przygotować, złożyć i rozliczyć wniosek w programie Czyste Powietrze pomoże Punkt Konsultacyjny w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Sochaczewie. Skalę widać w komunikacie UM Sochaczew: mieszkańcom wypłacono 18 896 000 zł, a zrealizowano 767 przedsięwzięć. Na jakie prace szły te pieniądze, opisujemy w tekście o dotacjach z Czystego Powietrza w Sochaczewie.
Niektóre gminy mają własne dotacje do odnawialnych źródeł energii, a kolejność działań jest w nich odwrotna niż przy refundacji. W Warszawie inwestycję zaczyna się dopiero po zawarciu umowy o dotację, a przy braku środków decyduje data wpływu wniosku. Przy refundacji z NFOŚiGW najpierw kupuje się i montuje sprzęt, a dopiero potem składa wniosek. O nabór w gminie powiatu sochaczewskiego trzeba zapytać w urzędzie gminy.
Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o Grant OZE w BGK. Program finansuje do 50% kosztów instalacji odnawialnych źródeł energii w budynkach wielorodzinnych.
Rainer "friendica" Sokoll
Als Antwort auf Michael Keukert • • •Virgil Tibbs 🏳️🌈 🇺🇦 🇬🇱
Als Antwort auf Michael Keukert • • •Michael Keukert
Als Antwort auf Michael Keukert • •